This is a sample module published to the sidebar_top position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_bottom position below the menu.

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_bottom position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_top position below the search.
خانه
images/photos/نعمت _معماریان_آبرنگ1.jpg
+

مجموعه نقاشی

مجموعه نقاشی های نعمت معماریان
+

مجموعه خوشنویسی

مجموعه خوشنویسی های نعمت معماریان
+

مجموعه شعر و داستان

مجموعه شعرهای نعمت معماریان
گفتم که نه وقت سفرت بود چنین زود
گفتا که مگر مصلحت وقت در این بود
اولین مقاله از دکتر عبدالله شهبازی را در فرهنگان شماره ۱۰ خواندم، که خاطرات عين السلطنه درباره نهاوند را به نقد کشیده بود. با ذهنیتی...

پزشک پژوهشگری که زود غروب کرد
گفتم که نه وقت سفرت بود چنین زود
گفتا که مگر مصلحت وقت در این بود
اولین مقاله از دکتر عبدالله شهبازی را در فرهنگان شماره ۱۰ خواندم، که خاطرات عين السلطنه درباره نهاوند را به نقد کشیده بود. با ذهنیتی که از قبل از او داشتم باورم نمی شد پزشک عمومی شهرمان اهل تحقیق و تفحص هم باشد و قلمی اینسان روان و هنرمندانه داشته باشد و اینگونه زیبا مطالب تاریخی را نقادی نماید.
 سال ۱۳۵۷ با دکتر و برادرش آشنا شدم در آن زمان تعطیلی دانشگاه ها بود و هنگامه جوش و خروش دانشجویان . برادرش یدالله شهبازی دانشجوی رشته حقوق بود و او رشته پزشکی می خواند، احساس کردم جوان محجوبی است که کمتر در بحثها شرکت میکند. اما بعدا مشاهده کردم که این جوان محجوب گاهی خیلی صریح و بی پرده سخن میگوید. با این خاطرات سالها از دکتر بی اطلاع بودم تا اینکه شنیدم به نهاوند برگشته و بکار طبابت مشغول است . برخورد دوباره من با دکتر در رابطه با مریضی مادرم بود که زمین گیر شد و از آمدن به دکتر ابا داشت، خواستیم پزشکی بر بالینش بیاوریم. به چند نفر مراجعه کردیم قبول نکردند و اصرار داشتند که مریض را به مطب آنها ببریم. دست به دامان دکتر عبدالله شدیم که با گشاده روئی قبول کرد. یادم هست بعد از معاینه مادرم و نوشتن نسخه، از گرفتن حق ویزیت هر چه قدر هم اصرار کردیم خود داری کردند از آن پس برای بیماریهای عمومی خود و خانواده ام به او مراجعه میکردیم.
دکتر مسیر مطب تا منزل را پیاده طی می کرد و اغلب عصرها او را با روزنامه ای زیر بغل و پاکتی انباشته از مایحتاج زندگی در دست میدیدم و اگر فرصتی بود با هم صحبتی،و از نوشته های تازه اش جویا می شدم . یکروز پوشه ای را بمن نشان داد که پر از فتوکپی و اسنادی بود. میگفت : قباله و نکاح نامه های قدیمی است که با « حساب سیاق » نوشته شده است و به دنبال کسی می گشت که سیاق را بداند و بعداً در فرهنگان شماره ۱۹ مقاله « آشنایی با سیاق » را از او خواندم که با چه حوصله و دقتی نوشته شده بود.
از شعر « داحسی » که در شماره ۱۷ فرهنگان چاپ شده بود تمجید می کرد و میگفت آنرا بارها برای دیگران بخصوص جوانان و نوجوانان فامیل و خانواده اش خوانده است بعدها دیدم خود شعر گونه ای با عنوان «در جستجوی ریشه ها » را چه شیرین و دلنشین سروده است. دکتر نوشتن را با جدیت شروع کرده بود و در هر شماره از فرهنگان مقاله ای خواندنی با قلمی شیوا از او می توان ملاحظه کرد:
۱- نهاوند به روایت « عين السلطنه » فرهنگان شماره ۱۰ 
۲- پیشینه معماری سنتی نهاوند فرهنگان شماره ۱۶ که خلاصه ای از آن در ضمیمه جام جم ویژه استان همدان منتشر شد.
۳- دکتر موسی حکیمیان پدر پزشکی نوین نهاوند فرهنگان شماره ۱۷
۴- در جستجوی ریشه ها فرهنگان شماره ۱۸
۵- آشنایی با سیاق « خطی که به میراث فرهنگی پیوست » شماره ۱۹
۶- مراسم چهل منبر که در همایش شناخت و پیشینیه و توانمندیهای فرهنگی وهنری شهرستان نهاوند ارائه گردید و خلاصه ای از آن در فردای نهاوند شماره ۵۴ اسفند ماه سال ۱۳۸۴ چاپ گردید.
مسلما مجموعه نوشته های دکتر به این چند مقاله محدود نمی شود و  مطالب و یادداشت های منتشر نشده دیگری هم دارد که از خانواده محترم ایشان بخصوص آقای یدالله شهبازی دبیر محترم ادبیات شهرمان استدعا می شود که آنها را حفظ و برای انتشار آماده نمایند چرا که ذهن پویای دکتر به مطالبی توجه می کرد که خود می تواند سر فصلهائی برای محققین و دوستداران فرهنگ نهاوند باشد.
دکتر یکبار در بین صحبت هایش به این مطلب اشاره داشت که باید به نوشتن رمان پرداخت بنابر این حدس می زنم که ایشان کتاب داستانی را در دست نوشتن داشت. آیا او میخواست در صحنه ادبیات داستانی دکتر غلامحسین ساعدی دیگری شود؟
بخاطر دارم قبل از ارائه مقاله « پیشینیه معماری» در همایش نهاوند شناسی که در شهریور ۱۳۸۱ بوسیله خود دکتر قرائت گردید و آقای دکتر اسماعیل شهبازی که جزء هیأت مدیره جلسه بودند به نکته ای اشاره فرمودند که " این مقاله وقتی بدست ما رسید فکر کردیم که یک مهندس معمار « آرشیتکت » آنرا نوشته است و می خواستیم در ساخت و سازهای سنتی شهرمان از او کمک بگیریم ولی بعداً متوجه شدیم که این مقاله را یک پزشک نهاوندی نوشته است »
دکتر عبدالله شهبازی پزشک فرهیخته ای که در کنار کار روزمره اش یعنی مداوای همشهریان دردمند و مردم فقیر و بیمار بدون چشم داشتی از آنها به کار پژوهش هم می پرداخت در نوشته هایش گاه هم پایه یک مورخ آگاه به نقد و بررسی حوادث تاریخی نهاوند می پردازد و بار دیگر هم سطح با مهندسی معمار وضعیت ساخت و سازهای سنتی و مدرن شهرمان را بررسی می کند و دیگر بار در عرصه ریاضیات به رمز گشائی حساب سیاق , و خاطرات زمانیکه شاگرد مغازه ای در بازار بوده است را  می سراید. او که در سال گذشته به عنوان پژوهشگر برتر وبرگزیده استان در هفته پژوهش انتخاب شده بود شایستگی آنرا داشت نویسنده و محققی  بزرگ در سطح کشور و حتی مراتبی بالاتر باشد اما افسوس...
هر گل که بیشتر به چمن می دهد صفا
گل چین روزگار امانش نمی دهد
 روانش شاد و یادش گرامی باد
نعمت معماریان-20 فروردین ماه 1384
نقل از فرهنگان شماره ۲۲ و ماهنامه فردای نهاوند شماره۵۵


نعمت معماریان

پزشک پژوهشگری که زود غروب کرد به قلم نعمت معماریان

شاعر، نقاش و خطاط نهاوندی 

ازاینکه از سایت من دیدن کردید متشکرم
نعمت اله معماریان


درباره دارنده سایت

اطلاعات مختصری را می توان اینجا قرارداد

نام دارنده سایتنعمت معماریان

دوستدار هنر

آخرین مطالب

آخرین اخبار